Formalności

W przypadku braku MPZP należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Ważne jest jednak, by pamiętać, że jeśli z czasem pojawi się plan miejscowy, w takim wypadku WZ stają się nieważne!

2 tygodnie. Jest to czas, kiedy strony postępowania, czyli osoby, których dana budowa dotyczy (inwestor, sąsiedzi), mogą się odwołać od wydanej decyzji.

Tak. Pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy są ważne 3 lata. Wg przepisów Prawa budowlanego inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Ponadto budowa nie może zostać przerwana na okres dłuższy niż 3 lata. W przeciwnym wypadku pozwolenie na budowę wygasa.

Nie. Pozwolenie na budowę nie narzuca terminu rozpoczęcia budowy, natomiast musisz pamiętać, że pozwolenie jest ważne przez 3 lata – przed upływem trzech lat powinieneś rozpocząć prace.

Projekt

Zacznijmy od tego, co wpływa na koszt projektu. Minimalnie należy wziąć pod uwagę lokalizację i stopień zaawansowania technologii oraz pracownię projektową. Osobiście trochę wątpię w wycenę adaptacji projektu w wysokości 5 tys. zł. Natomiast wracając do pytania – od 10 tys. zł można liczyć projekt indywidualny.

Tak. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera specyfikację materiałową. Wszystkie materiały (konstrukcyjne, elewacyjne) są określone na rysunkach oraz w opisie technicznym projektu.

To jest właśnie jedno z pytań, które dostaję bardzo często. Jak najbardziej możesz pójść do architekta z własnym szkicem, to najlepszy sposób, żeby przedstawić architektowi swój pomysł.

Ważne jest natomiast, żeby wziąć pod uwagę, że Twoje rozwiązanie może być mało funkcjonalne. Pamiętaj proszę, że architekt ma wieloletnie doświadczenie w tym co robi. Warto skorzystać z jego doświadczenia i posłuchać tego, co architekt ma do powiedzenia.

Minimalna pow. garażu dla 2 samochodów tj. 35m². Natomiast oznacza to, że garaż dwustanowiskowy nie może być mniejszy, natomiast oczywiście polecam, by dodać kilka metrów więcej. Nie warto jednak przesadzać w drugą stronę. 40m2 będzie już dobrym rozwiązaniem. Chyba, że planujemy w garażu dodatkową przestrzeń na mini warsztat lub coś podobnego, wówczas powierzchnię należy odpowiednio zwiększyć do np. 50m²

Kwestie projektowe w mojej ocenie należy traktować indywidualnie. Jeśli z tyłu działki jest las to zdecydowanie otwierałabym się widokowo na ten las. Można również zrobić okno narożne np. na stronę południową, tylko ważne jest co znajduje się od strony południowej, żebyśmy nie otwierali się na coś czego nie chcielibyśmy jednak oglądać codziennie, siedząc we własnym salonie.

Istotna jest tu różnica między pow. zabudowy, a powierzchnią użytkową. Powierzchnia zabudowy to obszar zajęty przez budynek w stanie wykończonym, mierzona po obrysie zewnętrznym ścian budynku. Natomiast powierzchnia użytkowa to przestrzeń mieszkalna. To znaczy, że budynek ma mniejszą powierzchnię użytkową o grubość ścian, a to już zależy od technologii wykonania ścian, przyjętej w projekcie. Dodam, że ta różnica nie będzie wielkością rzędu 20m², tylko mniej :)

Rola architekta faktycznie nie ogranicza się jedynie do opracowania projektu. Przy realizacji inwestycji budowlanych architekt sprawuje również nadzór autorski. Nadzór autorski polega na sprawdzaniu zgodności wykonywanych robót budowlanych z projektem., a także uzgadnianiu możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych. W przypadku domu jednorodzinnego nie ma takiej konieczności, ale inwestor może zobowiązać architekta do takiego nadzoru w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu realizacji obiektu, wówczas musi zostać to uwzględnione w umowie z architektem.

Ważne! Odstępstwem jest obowiązek sprawowania nadzoru inwestorskiego zapisany w pozwoleniu na budowę.

Już na etapie przygotowania formalnego do budowy przygotowujesz dokumentację dotyczącą przyłączy mediów. Natomiast przed rozpoczęciem budowy musi być prąd i woda. W przypadku prądu może być „erbetka” albo agregat , a w przypadku wody – zbiornik na wodę)

Czytaj także Budowa domu krok po kroku, czyli co kiedy robić

Więcej informacji na temat formalności znajdziesz w moim e-booku E-Book „Co warto wiedzieć przed budową domu”

Adaptacja projektu

Konieczne są następujące dokumenty:

  • dokumentacja projektu gotowego w trzech egzemplarzach;
  • aktualna mapa do celów projektowych;
  • wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu;
  • warunki przyłączenia mediów;
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów;
  • decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej, lub leśnej grunt, jeśli wcześniej był tak użytkowany;
  • uzgodnienie i decyzja uprawomocniające wykonanie zjazdu z drogi na działkę.

Nie, nie każdy architekt zajmuje się opracowywaniem adaptacji.

Budowa

Dlatego, że zbyt niska temperatura będzie przeszkadzać w schnięciu tynku, farby, cementu, klejów i innych materiałów używanych w wykończeniówce. Przyjmuje się, że optymalna temperatura to + 5 stopni. Dlatego lepiej jest poczekać. Oczywiście nie mówię w tym momencie o umeblowaniu:)

Tak, podpisywanie umów. Poza tym zwracam uwagę na bycie stanowczym! Nie przechodźcie z wykonawcami na „Ty”, nie nawiązujcie osobistych relacji itd. takie rzeczy potem skutkują naciąganiem i zaliczkami „na gębę”.

Budowę najlepiej prowadzić od wiosny do jesieni, bo unika się wtedy wielu trudności związanych z niską temperaturą. Natomiast budowa zimą nie jest w ogóle niemożliwa. Beton z domieszkami mrozoodpornymi nie zamarznie. Granicą jest +5°C.

Masz więcej pytań? Napisz do mnie na kontakt@architektpisze.pl